-->

Kevin J Anderson - Sports Resource

Where High School Sports is the Star

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Basketball 2011-12 Awards 2011-12 IA All Conference: Des Moines Register & Coaches CIML

2011-12 IA All Conference: Des Moines Register & Coaches CIML

E-mail Print PDF

basketball

If you have an all conference list email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

DES MOINES REGISTER'S FIRST TEAM

Maddie Manning, Ankeny, Sr. forward

Kelsey Nickerson, Ottumwa, Sr. forward

Jadda Buckley, Mason City, Jr. guard

Caitlin Ingle, Southeast Polk, Jr. guard

Meg Goodson, Waukee, Sr. guard

REGISTER'S SECOND TEAM

F Shareece Burrell, East, soph.
F Haley Faber, Dowling Catholic, sr.
C Shaya Kellogg, Ames, jr.
G Myah Mellman, Mason City, soph.
G Whitney Van Wyk, SE Polk, sr.

COACHES' SELECTIONS

CENTRAL CONFERENCE

First team—Haley Faber, sr., Dowling Catholic; Caitlin Ingle, jr., Southeast Polk; Maddie Manning, sr., Ankeny; Ally Orwig, jr., Indianola; Krista Pettepier, sr., Ankeny; Shayla Starkenburg, sr., Ankeny; Whitney Van Wyk, sr., Southeast Polk.

Second team—Erin Brown, sr., Dowling Catholic; Bailey Egger, sr., Urbandale; Jessica Gardner, jr., Southeast Polk; Morgan Mauro, sr., Dowling Catholic; Maddie Muhlenbruck, sr., Ankeny; Annie Penquite, so., Southeast Polk; Steph Wilkinson, jr., Johnston.

Honorable mention—Ankeny: Madi Robson, jr.; Dowling Catholic: Maddie Bosworth, sr.; Indianola: Markayla Mahr, jr.; Rachel Kaale, jr.; Alex Bunting, sr.; Johnston: Sammie Hildreth, sr.; Kristen Riley, sr.; Sara Reed, sr.; Taylor Joens, so.; Southeast Polk: Victoria Bricker, jr.; Urbandale: Allie Mataloni, jr.; Renise Collier, so.

IOWA CONFERENCE

First team—Jadda Buckley, jr., Mason City; Meg Goodson, sr., Waukee; Shaya Kellogg, jr., Ames; Myah Mellman, so., Mason City; Cheyenne Pritchard, sr., Ames; Cortni Rush, jr., Mason City; Ally Swartz, sr., Valley.

Second team—Madi Agey, so., Valley; Britney Boland, jr., Waukee; Lauren Jensen, sr., Valley; Payton Mellman, sr., Mason City; Eisha Oden, jr., Marshalltown; Jenna Power, sr., Ames; Megan Shryack, jr., Waukee.

Honorable mention—Ames: Janae Verhelst, sr.; Fort Dodge: Mallory Kilian, fr; Ashley Altman, so.; Marshalltown: Taylor Wagner, jr.; Amanda Schrempf, sr.; Rachel Mattox, sr.; Mason City: Hannah Jones, sr.; Valley: Grace VanderWeide, fr.; Whitney Fuller, fr.; Waukee: Amy Nestingen, sr.; Taylor Wingert, so.

METRO CONFERENCE

First team—Meredith Burkhall, fr., Roosevelt; Shareece Burrell, so., East; Aricca Daye, so., East; Sunday Duop, sr., Hoover; Rachel Hinebaugh, sr., Ottumwa; Kelsey Nickerson, sr., Ottumwa; Darian Polson, sr., Lincoln.

Second team—Tara Gott, sr., Ottumwa; Richelle Jimmerson, jr., North; Mikayla Larson, so., Hoover; Tal Neilly, so., East; Ashley Salgado, sr., Ottumwa; Sierre Singleton, jr., Roosevelt; Kourtni Stumpf, sr., Lincoln.

Honorable mention—East: Artichala Wise, jr.; Paige Larson, so.; Hoover: McKenna Brown, sr.; Nyakat Diew, jr.; Takieyah Wells, sr.; Lincoln: Brittan Knoebel, sr., Rachel Guessford, sr.; Nyador Gatluak, jr.; North: Victoria Baker, sr.; Ottumwa: Avery Roane, sr.; Roosevelt: Bre Claytor, jr.; Gabby Rentuma, sr.; Miranda Pierce, so.

 

 

MobileUpdates

    KJASR Site Navigation

    Girls Basketball
    PREMIUM
    volleyball
    Badminton
    Softball
    Links
    Main Menu
    User Menu

    Recent Information

    MN VB: Monday Results 9.22.2014

    MN VB: Monday Results 9.22.2014

    Last Updated September 23 2014 | 12.37pm
    AAA #12 Wayzata beat #18 St. Michael-Albertville in four with a margin of

    More on High School | College D1 | College D2 | NAIA | Community College | Verbals | Minnesota