-->

Kevin J Anderson - Sports Resource

Where High School Sports is the Star

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Basketball 2011-12 Awards 2011-12 D3 All Conference: WIAC

2011-12 D3 All Conference: WIAC

E-mail Print PDF

basketballif you have an all conference list email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

WIAC

First Team


Name, School, Year, Position, Hometown (High School)
Ashley Averkamp (New Berlin, WI/West), Stevens Point, Senior, Post, New Berlin, Wis. (West)
Sam Barber (Schofield, WI/D.C. Everest/Winona St.), Stevens Point, Junior, Guard, Schofield, Wis. (D.C. Everest)
Nicole Christianson, Eau Claire, Senior, Guard, Chetek, Wis.
Tiffany Gregorich, River Falls, Senior, Guard, Altoona, Wis.
Callie Halama, Eau Claire, Senior, Forward, Independence, Wis.
Alise Holst, River Falls, Senior, Forward, Plainview, Minn. (Plainview-Elgin-Millville)
Cortney Kumerow, Whitewater, Junior, Center, Bartlett, Ill. (South Elgin)
Ellen Plendl, Eau Claire, Senior, Center, Chippewa Falls, Wis. (McDonell)
Kassie Robinson, La Crosse, Senior, Center, Inver Grove Heights, Minn. (Simley)
Kaitlyn Thill, Whitewater, Sophomore, Guard, Belgium, Wis. (Ozaukee)

Honorable Mention
Cassie Bandow (Plover, WI/Pacelli), Stevens Point, Senior, Guard, Plover, Wis. (Pacelli)
Sarah Bingea, Eau Claire, Junior, Forward, Delano, Minn.
Bri Davis, Superior, Senior, Forward, Hermantown, Minn.
Maranda Dohrn, River Falls, Senior, Post, Lake City, Minn.
Hailey Hart, Superior, Senior, Forward, Osseo, Wis. (Osseo-Fairchild)
Katie Kitzke, Oshkosh, Junior, Guard, South Milwaukee, Wis.
Liz Lawinger, Platteville, Junior, Guard, Mineral Point, Wis.
Sally Linzmeier, Superior, Freshman, Guard, Valders, Wis.
Whitney Rawdon, Stout, Junior, Forward, Eau Claire, Wis. (North)
Connie Urmanski, Superior, Junior, Guard, Edgar, Wis.
Kim Wellnitz, Platteville, Sophomore, Center, South Wayne, Wis. (Black Hawk)
Megan Wenig, Oshkosh, Junior, Guard, Oshkosh, Wis. (West)

All-Defensive Team
Brooke Allen (Barneveld, WI/Barneveld), Stevens Point, Junior, Guard, Barneveld, Wis.
Maranda Dohrn, River Falls, Senior, Post, Lake City, Minn.
Sally Linzmeier, Superior, Freshman, Guard, Valders, Wis.
Ellen Plendl, Eau Claire, Senior, Center, Chippewa Falls, Wis. (McDonell)
Kaitlyn Thill, Whitewater, Sophomore, Guard, Belgium, Wis. (Ozaukee)

All-Sportsmanship Team
Jess Freagon, Eau Claire, Senior, Forward, Chippewa Falls, Wis. (McDonell)
Jessie Erdmann, La Crosse, Senior, Guard, Winona, Minn. (La Crescent, Minn.)
Rebekah Sittig, Oshkosh, Sophomore, Guard, Sturtevant, Wis. (Shoreland Lutheran)
Alyssa Galvan, Platteville, Junior, Center, Maple Park, Ill. (Kaneland)
Nikki Guhr, River Falls, Junior, Guard, Muskego, Wis.
Whitney Verdegan (Glen Flora, WI/Flambeau), Stevens Point, Senior, Guard, Glen Flora, Wis. (Flambeau)
Kayla Windt, Stout, Junior, Guard, Pence, Wis. (Hurley)
Mariah Marcol, Superior, Freshman, Center, Dollar Bay, Mich.
Jamie Swanson, Whitewater, Senior, Guard, Fox Lake, Ill. (Grant Community)

Player of the Year: Sam Barber (Schofield, WI/D.C. Everest/Winona St.) of Stevens Point
Coach of the Year: Donald Mulhern of Superior
Judy Kruckman Co-Scholar-Athletes: Cassie Bandow (Plover, WI/Pacelli) of Stevens Point and Bri Davis of Superior

 

MobileUpdates

    KJASR Site Navigation

    Girls Basketball
    PREMIUM
    volleyball
    Badminton
    Softball
    Links
    Main Menu
    User Menu

    Recent Information

    MN VB: Monday Results 9.22.2014

    MN VB: Monday Results 9.22.2014

    Last Updated September 23 2014 | 12.37pm
    AAA #12 Wayzata beat #18 St. Michael-Albertville in four with a margin of

    More on High School | College D1 | College D2 | NAIA | Community College | Verbals | Minnesota