-->

Kevin J Anderson - Sports Resource

Where High School Sports is the Star

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Basketball 2011-12 Awards 2011-12 IA All District: 2A

2011-12 IA All District: 2A

E-mail Print PDF

basketballif you have an all conference list email  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Class 2A

South Central

Britny Halleland Roland-Story

Miranda Murphy North Polk

Carly Grotenhuis Des Moines Christian

Olivia Godfrey Panorama

Taryn Wicks South Hamilton

Jasmin Schelhaas Pella Christian

Olivia Sulentic I-35

Bailey Boswell Central Decatur

Sidney Beckman Panorama

Katie Klingbeil Gilbert

Kacey Klemesrud Clarke

Jennifer Kennedy Jefferson-Scranton

Sara'Kerber Nodaway'Valley

District Coach of Year: Tom Thompson, Nodaway Valley

West Central

Tember Schechinger IKM-Manning

Kaylee Blake IKM-Manning

Madi Drees Kuemper Catholic, Carroll

Lexi Albrecht Kuemper Catholic, Carroll

Lacey Vokt Audubon

Courtney Cunard Missouri Valley

Carlee McKee Missouri Valley

Tracy Purdy Treynor

Kylie Ferguson St. Albert, Council Bluffs

Kerri Potthoff Kuemper Catholic, Carroll

District Coach of Year: Gene Rasmussen, IKM-Manning

Northwest

Lauren Hedlund Hinton

Ellie Herzberg Manson-NW Webster

Alyssa Johnson Estherville-LC

Leah Miller Lawton-Bronson

Paige Naig Emmetsburg

Jessie Pauley OA-BCIG

Allie Sievert Estherville-LC

Morgan VanDerSloot OA-BCIG

Morgan Walker Sioux Central

Brooke Wolterstorff' Western Christian

District Coach of Year: Brad Leonard, Estherville-LC

North Central

Anna Mallen West Hancock, Britt

Haleigh Hempen Aplington-Parkersburg

Lexi Friesen West Fork

McKenzie Shipley West Marshall

Abby Nuese East Marshall

Lydia Harvey St. Edmond, Fort Dodge

Kellie Schmit West Hancock, Britt

Taryn Barz Hampton Dumont

Mackenzi Haupt Clarion-Goldfield

District Coach of Year:  Paul Sonius,West Hancock, Britt

Northeast

Renee Huber Maquoketa Valley

Carly Pagel Sumner-Fredericksburg

Kelsey Ernst Bellevue

Liz Skotowksi Mount Vernon

Nicole Miller North Linn

Sammie Sproul Jesup

Brooke Stahlberg Monticello

Aarika Wittenburg Wapsie Valley

Ali'Reeg Bellevue

Amanda Aberle North Linn

District Coach of Year: Scot Moenck Maquoketa Valley

Southeast

Mackenzie Zeitler Van Buren

Hannah Haynes Van Buren

Erika Massner Wapello

Jessica Holsteen Mediapolis

Kelley Trimble West Branch

Emily Siefken West Burlington

Haley Hillyard Mediapolis

Taylor Doermann Tipton

Kristi Feldman West Liberty

Traci Keller Central Lee

District Coach of Year: Matt Zeitler, Van Buren
 

MobileUpdates

    KJASR Site Navigation

    Girls Basketball
    PREMIUM
    volleyball
    Badminton
    Softball
    Links
    Main Menu
    User Menu

    Recent Information