-->

Kevin J Anderson - Sports Resource

Where High School Sports is the Star

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Basketball 2011-12 Awards 2011-12 IA All State: Des Moines Register

2011-12 IA All State: Des Moines Register

E-mail Print PDF

basketballif you have an all conference list email  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

DES MOINES REGISTER

CLASS 4-A

FIRST TEAM


MADDIE MANNING, Ankeny -- 6-2, Sr., Forward
ALLY DISTERHOFT, Iowa City West -- 6-0, Jr., Forward
MCKENZIE PIPER, Iowa City West -- 6-0, Sr., Center
CAITLIN INGLE, Southeast Polk -- 5-8, Jr., Guard
JADDA BUCKLEY, Mason City -- 5-8, Jr., Guard

SECOND TEAM
F -- Courtney Nickerson, Ottumwa, 5-8, Sr.
F -- Leti Lerma, Muscatine, 5-10, Jr.
C -- Shaya Kellogg, Ames, 6-2, Jr.
G -- Courtney Strait, Cedar Rapids Kennedy,5-9, Sr.
G -- Meg Goodson, Waukee, 5-6, Sr.

THIRD TEAM
F -- Kaz Brown, Cedar Falls, 6-3, Soph.
F -- Blaire Thomas, Waterloo West, 5-11, Soph.
C -- Larissa Brewer, Clinton, 6-3, Sr.
G -- Whitney Van Wyk,Southeast Polk, 5-10, Sr.
G -- Mickey Hansche, Iowa City High, 5-6, Jr.

CLASS 3-A

FIRST TEAM

MACKENZIE BIGBEE, Williamsburg 6-0 Sr. Forward
ALEXIS CONAWAY, MOC-FV (Orange City) 6-0 Soph. Forward
MADISON BAIER, South Tama-- 6-4, Sr., Center
MADISON WEEKLY, Benton (Van Horne)-- 5-7, Jr., Guard
KJ VELDMAN, Spirit Lake -- 5-7, Jr., Guard

SECOND TEAM
F -- Natalie Vondrak, Sioux City Heelan, 6-0, Sr.
F -- Regan Cooper, Pella, 5-10, Sr.
C -- Morgan Lucy, Glenwood, 6-2, Sr.
G -- Taylor Shull, Mount Pleasant, 5-9, Sr.
G -- Bobbie Burrows, Bondurant-Farrar, 5-6, Sr.

THIRD TEAM
F -- Betsy Thomas, Sergeant Bluff-Luton, 5-10, Sr.
F --Sydney Greiner, Washington, 5-10, Sr.
C -- Aftin Phyfe, Waverly-Shell Rock, 6-2, Jr.
G -- Tessa Leytem, Dubuque Wahlert, 5-11, Sr.
G -- Danielle Moore, Davenport Assumption, 5-8, Jr.

CLASS 2-A

FIRST TEAM

MORGAN VANDERSLOOT, OA-BCIG (Ida Grove) -- 5-11, Sr., Forward
BROOKE WOLTERSTORFF, Western Christian (Hull)-- 5-11, Jr., Forward
ALYSSA JOHNSON, Estherville -- 6-2, Sr., Center
JESSIE PAULEY, OA-BCIG (Ida Grove) -- 5-11, Sr., Guard
TEMBER SCHECHINGER, IKM-Manning  -- 5-10, Sr., Guard

SECOND TEAM
F -- Makenzie Zeitler, Van Buren (Keosauqua), 5-10, Sr.
F -- Olivia Sulentic, Interstate 35 (Truro), 5-11, Sr.
C -- Leah Miller, Lawton-Bronson, 6-1, Sr.
G -- Jasmin Schelhaas, Pella Christian, 5-7, Sr.
G -- Anna Mallen, West Hancock, 5-9, Jr.

THIRD TEAM
F -- Kelsey Ernst, Bellevue, 5-11, Jr.
F -- Allie Sievert, Estherville, 6-0, Jr.
C -- Zoe Dutchik, Iowa City Regina, 5-11, Sr.
G -- Britny Halleland, Roland-Story, 5-8, Sr.
G -- McKenzie Shipley, West Marshall, 5-10, Sr.

CLASS 1-A

FIRST TEAM
MALLORY BOYLE, North Mahaska-- 5-11, Jr., Forward
KARLIE SCHUT, W.D.M. Iowa Christian Academy-- 6-0, Sr., Forward
KAILEY KLADIVO, North Tama  6-2, Sr., Center
ERICA DRECKMAN, MMC (Marcus)-- 5-7, Sr., Guard
WHITNEY VANDER MATEN, Boyden-Hull 5-6, Sr., Guard

SECOND TEAM
F -- Jessica Balek, Mason City Newman, 6-0, Sr.
F -- Caila Raymond, Bedford, 6-0, Sr.
C -- Jade Lynn Vlotho, West Sioux, 6-0, Jr.
G -- Maddy Peppers, Exira-EHK, 5-8, Sr.
G -- Renee Maneman, Newell-Fonda, 5-4, Soph.

THIRD TEAM
F -- Katie Dentlinger, Coon Rapids-Bayard, 5-10, Sr.
F -- Brianna James, Lynnville-Sully, 5-9, Sr.
C -- Dani Kock, Ar-We-Va (Westside), 5-11, Sr.
G -- Steph Rohe, LeMars Gehlen, 5-8, Sr.
G -- Dana Weerheim, West Sioux, 5-8, Sr.

Last Updated ( Thursday, 05 July 2012 18:03 )  

MobileUpdates

    KJASR Site Navigation

    Girls Basketball
    PREMIUM
    volleyball
    Badminton
    Softball
    Links
    Main Menu
    User Menu

    Recent Information