-->

Kevin J Anderson - Sports Resource

Where High School Sports is the Star

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Basketball 2011-12 Awards 2011-12 IA All Stars: IGCA

2011-12 IA All Stars: IGCA

E-mail Print PDF

basketballif you have an all conference list email  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

IOWA GIRLS COACHES ASSOCIATION

 

4A Select - coached by Dubuque Hempstead's Everette Locklear

Courtney Strait, CR Kennedy - McKenzie Piper, Iowa City West - Whitney Van Wyk, Southeast Polk - Maddie Manning, Ankeny - Kelsey Nickerson, Ottumwa - Meg Goodsen, Waukee - Kristin Pettepier, Ankeny - Tatum Klein, Iowa City West - Jenna Power, Ames - Sierra Chambers, Iowa City High

4A White - coached by Mason City's Curt Klaahsen

Shelly Stumpff, Iowa City West - Krystal Graves, Cedar Falls - Jazz Royster, CR Washington - Shahara Williams, Iowa City West - Kaitlyn Anderson, CR Xavier - Ally Swartz, WDM Valley - Delaney Higgins, Lewis Central - Hannah Jones, Mason City - Erin Brown, Dowling Catholic

4A Light - coached by Davenport Central's Tom Eagle

Tasha Roundtree, CR Washington - Brittani Graves, Dubuque Hempstead - Rachel Hinebaugh, Ottumwa - Alex Bartz, CR Xavier -Bailey Egger, Urbandale - Cheyenne Pritchard, Ames - Allie Wirth, Cedar Falls - Liz Sieleman, Lewis Central - Shayla Starkenberg, Ankeny - Chandra McCampbell, Burlington

3A Select - coached by South Tama's Nate Roberts

Madison Baier, South Tama - Mackenzie Bigbee, Williamsburg - Betsy Thomas, Sergeant Bluff-Luton - Morgan Lucy, Glenwood - Olivia Starcevich, Centerville - Tessa Leytern, Dubuque Wahlert - Madison Yohe, Sioux City Heelan - Mullen Wacker, Waukon - Regan Cooper, Pella - Cassidy Breon, Sergeant Bluff-Luton

3A Light - coached by Solon's Mark Sovers

Kenzie Got, Oskaloosa - Olivia Kreiner, Crestwood - Meghan McClimon, Central Dewitt - Dani Peyton, Marion - Alex Fuller, Sioux City Heelan - Lauren Vittetoe, Washington - Kendra Bradley, South Tama - Emily Barker, Independence - Meg Monson, Clear Lake - Krista Briggs, West Delaware

3A Dark - coached by Bondurant-Farrar's Steve Neville

Jackie Yount, Boundurnat-Farrar - Keylsy Brecht, Benton - Lindsey Schulz, Carroll - Sydney Greiner, Washington - Rachel Sage, Ballard - Alexis Fisher, Glenwood - Jasmine Binion, Davenport Assumption - Zoe Kayvan, Keokuk - Gabi French, Red Oak - Presley Swan, Chariton

2A Select - coached by OA-BCIG's Pat Miller, an Aurelia HS grad

Leah Miller, Lawton-Bronson - Tember Schechinger, IKM-Manning - Morgan VanDerSloot, OA-BCIG - Jessie Pauley, OA-BCIG - Zoe Dutchik, Iowa City Regina - Jasmin Schelhaas, Pella Christian - Olivia Sulentic, Interstate-35 - Alyssa Johnson, Estherville-Lincoln Central - Liz Skotowski, Mount Vernon - MacKenzie Zeitler, Van Buren

2A Light - coached by North Fayette's Jim Hanson

Annie Gullickson, South Winneshiek - Aarika Wittenburg, Wapsie Valley - Emily Dinsdale, Gladbrook-Reinbeck - Amanda Aberle, North Linn - Abby Nuese, East Marshall - Taryn Wicks, South Hamilton - Carly Pagel, Sumner-Fredrciksburg - MacKenzie Haupt, Clarion-Goldfield - Paige Naig, Emmetsburg - Ahnalise Bruns, West Hancock

2A Dark - coached by Clarke's Doug McAnelly

Lexi Friesen, Osage - Lacey Vokt, Audubon - Britny Halleland, Roland-Story - Bailey Boswell, Central Decatur - Sara Kerber, Nodaway Valley - Carly Grotenhuis, Des Moine Christian - Erika Massner, Wapello - Tarah Alexander, Eddyville-Blakesburg - McKenzie Shipley, West Marshall - Alayna Diveney, Clarke

1A Select - coached by Bellevue Marquette's Jim Kettmann

Erica Dreckman, Marcus-Meriden-Cleghorn - Dani Kock, Ar-We-Va - Karlie Schut, Iowa Christian Academy - Katie Dentlinger, Coon Rapids-Bayard - Jessica Balek, Newman Catholic - Whitney VanderMaten, Boyden-Hull - Maddy Peppers, Exira-EHK - Mary Halverson, Coon Rapids-Bayard - Dana Weerheim, West Sioux - Tara Smith, North Mahaska

1A Light - coached by Corning's Sandy Winter & Julie Krauth

Kari Ludvigson, River Valley - Kelsey Roberts, Corning - Mackenzie Barton, Corning - Morgan Halverson, Martensdale-St. Mary's - Kendall Corbitt, Charter Oak-Ute - Maija Jantti, Woodward-Granger - Kristin Klocksiem, Glidden-Ralston - Caila Raymond, Bedford - Cassidy Bangasser, North Butler - Madison Probasco, Moulton-Udell

1A Dark - coached by Tripoli's Will Baumann, a Washta native

Emily Bell, Bishop Garrigan - Kayla Foresman, Marcus-Meriden-Cleghorn - Tori Albaugh, Sigourney - Kayla Fonken, Northeast Hamilton - Sydney Fehr, North Tama - Kristen Bunn, West Central - Sara Hoppenworth, Tripoli - Melissa Alger, Lisbon - Brianna James, Lynnville-Sully - Kate Ray, North Mahaska

 

Last Updated ( Saturday, 31 March 2012 08:45 )  

MobileUpdates

    KJASR Site Navigation

    Girls Basketball
    PREMIUM
    volleyball
    Badminton
    Softball
    Links
    Main Menu
    User Menu

    Recent Information