SAINT PAUL
WASHINGTON 5, HIGHLAND PARK 2
SINGLES
1 HaNeul Jeong-McDonell, HP def Cinderella Nwe 7-21, 21-15, 21-17
2 Rain Htoo, W def Sunshine Vang 18-21, 21-16, 21-17
3 Yuelia Chang, W def Phlower Vang 21-6, 21-14
4 Sonja Kukkonen, HP def Camille Dokken 21-17, 21-19
DOUBLES
1 Your Paw/ Ku Gay Tha, W def Bao / Joxery 21-10, 21-13
2 Brianna Yang / Seng Hang, W def Ella / Satori 21-12, 21-13
3 Cho Cho Oo / Dun Htoo, W def Ellie / Katia 21-17, 21-13
JOHNSON 5, HUMBOLDT 2
SINGLES
1 Song Yang, J def Lay Lay 17-21, 21-6, 21-18
2 Htoo Say, H def Julie Xiong 21-19, 21-16
3 Yeng Lai Thao, J def Let Let 24-22, 24-22
4 Sandy Yang, J def Naw 21-15, 14-21, 21-18
DOUBLES
1 Stacy Yang / Phoo Phyo, J def Paw T / Tree 21-10, 21-5
2 Blue Moo / Julia, H def Mor Yang / Sandy Vang 21-16, 20-22, 22-20
3 Ia Chang / Pang Thao, J def Kler Shee / Yunee 21-9, 21-9
COMO PARK 4, CENTRAL 3
SINGLES
1 Nag Poe, CP def Zadie Heitzeg 21-17, 21-15
2 PaNra Lee, CP def Lucy Friedl 18-21, 21-11, 21-18
3 Xee Lee, CP def Kira Braun 22-20, 21-18
4 Kaya Solheid, CP def Kyra Rocha 20-22, 21-17, 21-11
DOUBLES
1 Julia Bowron / Emma Clift, C def Lah Sher / Hser Poh 21-12, 21-5
2 Jennifer Zou/ Tina Son, C def Paw Wah / Gay Nee 21-11, 21-12
3 Serenity Soulisak / Ruth Zaw, C def PaTshia Lee / Pah Meh 16-21, 21-16, 21-16
NON CON
BURNSVILLE 6, EDEN PRAIRIE 1
SINGLES
1 Maddie Blackbourn, B def Thuy-yen Tran 21-15, 21-10
2 Delaney Woog, B def Sani 21-16, 21-12
3 Abbey Ladegaard, EP def Melanie Lu 21-17, 21-16
4 Mina Nguyen, B def Ishani Mandan 21-15, 21-12
DOUBLES
1 Shannon Murray / Kenzie Schwarz, B def Laurel Connett / Lucy Gerst 21-8, 21-10
2 Abby Briese / Corrina Benson, B def Maya Kramer / Kaitlin Bryhn 21-6, 21-12
3 Leah Merid / Lisa Genis, B def Sofi Clawson / Grace Moen 21-8, 21-15
EMAC
HMONG ACADEMY HIAWATHA
No word yet
MINNEAPOLIS CITY SINGLES CHAMPIONSHIP
at Washburn
FIRST ROUND
Sarita Venkatrathnam, South 1 def Henry 2 21-5, 21-3
Southwest 2 def North 1 21-13, 21-19
Amelia Larson, Edison 2 def Roosevelt 1 21-18, 21-18
Washburn 1 def Southwest 3 15-21, 21-15, 21-17
Grace Lindquist, Southwest 1 def Roosevelt 2 21-15, 21-12
South 3 def Henry 1 18-21, 22-20, 21-9
Liana Whitlock, South 2 def Washburn 2 21-19, 21-12
Edison 1 def North 2 21-9, 21-6
CONSOLATION QUARTERS
Henry 2 def North 1 21-11, 21-13
Southwest 3 def Roosevelt 1 21-17, 21-15
Henry 1 def Roosevelt 2 21-18, 21-10
Washburn 2 def North 2 21-10, 21-9
QUARTERFINALS
Sarita Venkatrathnam, South 1 def Southwest 2 21-12, 21-4
Amelia Larson, Edison 2 def Washburn 1 21-14, 21-12
Grace Lindquist, Southwest 1 def South 3 21-17, 22-20
Liana Whitlock, South 2 def Edison 1 21-15, 21-16
CONSOLATION SEMIS
Henry 2 def Southwest 3 21-17, 21-9
Henry 1 def Washburn 2 21-18, 21-9
SEMIS
Sarita Venkatrathnam, South 1 def Amelia Larson, Edison 2 21-16, 21-5
Grace Lindquist, Southwest 1 def Liana Whitlock, South 2 21-19, 21-18
7TH
Washburn 2 def Southwest 3 21-16, 21-15
5TH
Henry 1 def Henry 2 21-11, 15-21, 21-17
3RD
Liana Whitlock, South 2 def Amelia Larson, Edison 2 12-21, 21-18, 21-10
1ST
Sarita Venkatrathnam, South 1 def Grace Lindquist, Southwest 1 21-11, 21-15
- Sarita Venkatrathnam, 12th Grade South
- Grace Lindquist, Southwest
- Liana Whitlock, 11th Grade South
- Amelia Larson, 9th Grade, Edison